Od początku roku 2016 na terenie całej Polski funkcjonuje system nieodpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej z pomocy może skorzystać każda osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej porady i która złoży stosowne oświadczenie.
Nieodpłatna pomoc prawna od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.
Na obszarze Powiatu Siedleckiego funkcjonują:
- Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej mieszczące się w:
– Starostwie Powiatowym w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 40,
– Gminnym Ośrodku Kultury w Wodyniach, ul. Siedlecka 41,
– Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Mordach, ul. Kilińskiego 9
- Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 40.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie są udzielane po wcześniejszym zapisaniu się osoby uprawnionej w jeden z poniższych sposobów:
- telefonicznie pod numerem tel. 25 644 72 17 od poniedziałku do piątku w godzinach: – wt. 8.00-16.00, śr. 8.00-18.00, czw. 8.00-16.00, pt. 8.00-14.00;
- mailowo pod adresem: akaleta@powiatsiedlecki.pl lub kskaruz@powiatsiedlecki.pl
- za pomocą systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem https://np.ms.gov.pl (zakładka jest dostępna poniżej)
Specjalizacja dyżurów w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
Uprzejmie informujemy, że na terenie powiatu siedleckiego od dnia 1 stycznia 2022 r. uruchomione zostały dyżury specjalistyczne w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
W punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej mieszczącym się w Starostwie Powiatowym w Siedlcach przy ul. Piłsudskiego 40 w każdą środę w godzinach 14.15-16.15 prowadzony jest dyżur specjalistyczny – pomoc ofiarom przemocy wobec kobiet i dzieci.
W punkcie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mieszczącym się w Starostwie Powiatowym w Siedlcach przy ul. Piłsudskiego 40 w każdy poniedziałek w godzinach 14.15-16.15 prowadzony jest dyżur specjalistyczny – pomoc rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością.
Edukacja prawna obejmuje działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa, dotyczące w szczególności upowszechniania wiedzy o:
1) prawach i obowiązkach obywatelskich;
2) działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej;
3)mediacji oraz sposobach polubownego rozwiązywania sporów;
4) możliwościach udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa;
5) dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Starosta sporządza i aktualizuje listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców powiatu, która obejmuje w szczególności:
1) poradnictwo rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, z zakresu pomocy społecznej, w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień, w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w ramach interwencji kryzysowej, dla bezrobotnych, dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także z zakresu praw konsumentów, praw dziecka, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, prawa podatkowego, dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego i inne;
2) nieodpłatną pomoc prawną i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie ze wskazaniem punktów i dyżurów, o których mowa w art. 8, wraz z ich specjalizacją, o ile została określona.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa
Pozostałe informacje i aktualności