Jesteś tutaj:

Ogólnopolska sieć sklepów socjalnych

Fundacja Wolne Miejsce, której przedstawiciele spotkali się w sierpniu br. z Wojewodą Mazowieckim Konstantym Radziwiłłem, zaprasza wszystkich właścicieli sklepów i hurtowni oraz dystrybutorów produktów spożywczych do współpracy przy rozwijaniu ogólnopolskiej sieci sklepów socjalnych „Spichlerz”. W ramach tej inicjatywy w grudniu 2020 roku otwarto pierwszy sklep w Katowicach, a w czerwcu tego roku w Warszawie.

Oferta sklepów socjalnych kierowana jest do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością i wykluczeniem społecznym. Najważniejszą zasadą działania w/w sklepów jest sprzedaż produktów, których ceny za ogólny koszyk zakupów nie przekraczają 50% wartości ceny rynkowej. Przy każdym sklepie tworzony jest także punkt kawiarniany „Spichlerz Caffe”, w którym osoby samotne mogą spędzać czas oraz otrzymać życzliwość i wsparcie. W lipcu tego roku uruchomiono także projekt, w ramach którego od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych serwowane są śniadania w cenie 1 PLN. Przedstawiciele Fundacji prowadzą również działania w zakresie zapobiegania marnowania żywności i ochrony środowiska. W ramach autorskich akcji „Spichlerz: gotujemy – nie marnujemy” propagowana jest idea #zerowaste oraz przekazywane informacje o tym, jak nie marnować żywności, efektywnie zarządzać własną lodówką i kreatywnie działać w kuchni.

            Więcej informacji na temat ogólnopolskiej sieci sklepów można znaleźć w prezentacji dołączonej do artykułu na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/pierwszy-sklep-socjalny-na-mazowszu-juz-dziala. W przypadku pytań dotyczących projektu można kontaktować się z Panem Mikołajem Rykowskim, Prezesem Fundacji Wolne Miejsce lub innymi pracownikami Fundacji.

 

Sporządziła:
Aneta Dziewulska
Wydział Promocji i Rozwoju

Do góry