Jesteś tutaj:

Bezpieczne wakacje 2018

Zaczął się czas wyczekiwanych wakacji. Co roku wiele osób i instytucji przypomina o potrzebie zachowania bezpieczeństwa oraz o konieczności otoczenia w tym okresie dzieci szczególną opieką.

Pamiętajmy, że duża ilość czasu wolnego również może być przyczyną inicjowania sytuacji zagrażających zdrowiu – wszyscy byliśmy dziećmi i wiemy, jakie pomysły na rozrywkę może mieć młody człowiek. Nie ma idealnego środka, który zapewni dziecku maksimum bezpieczeństwa, jednakże należy starać się jak najbardziej redukować stopień ryzyka.

W czasie wakacji przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • bezpieczna podróż – mniejsze dzieci podróżują wyłącznie w specjalnym foteliku przypięte pasami bezpieczeństwa; zwracajmy uwagę, by dziecko nie było narażone na bezpośrednie działanie słońca przez nieosłoniętą szybę; pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dziecka nawet „na chwilę” w zamkniętym samochodzie;
  • ochrona przed słońcem – unikajmy poparzeń słonecznych i udarów; należy pamiętać, że im mniejsze dziecko tym bardziej narażone jest na bezpośredni negatywny wpływ długotrwałego pobytu na słońcu; pamiętajmy o dobrych kremach z filtrem UV oraz o nakryciu głowy;
  • bezpieczny wypoczynek – na placu zabaw lub nad wodą dziecko przebywa wyłącznie pod opieką dorosłych; zanim pozwolimy dziecku skorzystać z urządzeń na placu zabaw lub wejść do wody, warto sprawdzić, czy miejsce zabawy i urządzenia, z których będzie korzystać zapewniają bezpieczeństwo.

Jeśli nie wyjeżdżamy warto sprawdzić oferty ośrodków kultury i organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci. Być może są jeszcze szanse na udział dziecka w półkoloniach lub w zorganizowanym wyjeździe grupowym.

W okresie nasilonych prac w rolnictwie nie zapominajmy o dzieciach i ich bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że jako dorośli jesteśmy wzorem dla naszych dzieci i nasze zachowania mogą być dla dziecka dobrym lub złym przykładem jak bezpiecznie i efektywnie wypoczywać, podróżować i pracować.

Życzymy udanych, bezpiecznych wakacji.

Sporządziła:
Grażyna Jakimiak
Wydział Spraw Społecznych

Do góry