Jesteś tutaj:

Lataj z głową…

Uprzejmie informujemy, że 24 sierpnia Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczął kampanię informacyjną pod hasłem „Lataj z głową”. Dotyczy ona upowszechnienia zasad bezpiecznego latania bezzałogowymi statkami powietrznymi, tzw. dronami.

W związku z tym, że bezzałogowe statki powietrzne cieszą się stale rosnącą popularności należy ich użytkownikom zwrócić uwagę na bezpieczne zasady ich użytkowania. Aby wykonywać loty „dronem” w sposób inny niż rekreacyjny i sportowy, należy posiadać świadectwo kwalifikacji, czyli dokument potwierdzający,że operator potrafi w sposób bezpieczny sterować takim urządzeniem. Wszystkie loty związane ze świadczeniem usług, takich jak: wykonywanie zdjęć czy kręcenie filmów wymagają posiadania świadectwa kwalifikacji wydawanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego po zdaniu egzaminu praktycznego i teoretycznego. Aktualnie w Polsce wydano ponad 1000 świadectw kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego.

Niestety znaczna część osób używających dronów w celach sportowych i rekreacyjnych nie ma podstawowej wiedzy lotniczej, a urządzenia te podlegają przepisom prawa lotniczego i mogą stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego. W związku z powyższym Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował spot edukacyjny przedstawiający podstawowe zasady sportowego i rekreacyjnego wykonywania lotów z wykorzystaniem UAV w polskiej przestrzeni powietrznej. W ramach tej akcji uruchomiono stronę internetową www.latajzglowa.pl , na której zamieszczone są podstawowe informacje na temat bezpiecznego korzystania z bezzałogowych statków powietrznych. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tymi zasadami.

Sporządził:
Stanisław Biardzki
Wydział Spraw Społecznych i Promocji

[av_gallery ids=’3110′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-2ti1lx’]

Do góry